HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Unterberg 13. 3. 2004

(skok na letnú túru)

Keď v mestách je už dávno teplo a sucho, vždy sa na zimnú túru vyberám s pochybnosťami, či ešte niekde na svete vôbec leží sneh. Väčšinou až desať kilometrov pred cieľom sa obavy s pribúdajúcou hrúbkou bielej kaše a nakoniec aj prachu rozplývajú. S týmito pocitmi sme v jeden krásny marcový deň vyrazili na Unterberg v Gutensteiner Alpen.

Napriek zanedbateľnej výške vrcholu 1342m je to zaujímavá túra, pretože od sedla na 952m v závere Ramsental sa pohybujeme na hrebeni. Ten je čiastočne odlesnený a miestami klesá. Na pásoch je to sranda a fyzika, teda trenie pásov pri zjazdoch, spôsobuje niekedy veľmi veľké prekvapené oči u postihnutej osoby. Záverečný výstup až po zjazdovku je opäť v lese a najkrajšie na ňom je, že nie a nie skončiť. Z Unterbergu je vidno Schneeberg a Schneelpe, akoby sa vznášali nad údolím. Za tento efekt je zodpovedný horšie priehľadný smog. "Zostup" prebieha po zjazdovke.

 


Unterberg 11. 12. 2004

Nuž a toto som zažil na vrchole pri dobrom počasí.


Unterberg 12. 11. 2005


Unterberg 16. 1. 2010

So sánkami. Neveríte? Tak sa dívajte! Vleky ešte neboli v prevádzke, ale skialpinisti a pešiaci obsadili chatu. Zjazd im nezávidím, lyže hrkotali po kameňoch.

Unterberg 6. 11. 2010

Malé deti, aspoň do dvoch rokov, nerady chodia hore kopcom. Ale po ceste a pod vrcholom sa prešla aj Lucia. Hore už spala.

Unterberg 31. 12. 2015

Na južnej strane Unterbergu sa neďaleko parkoviska nachádza prameň potoka, ktorý dal meno známym kaskádam Myrafälle. Menej známe je, že prameň sa väčšinou schováva - v jaskyni. Tá je dlhá 306 metrov. Doteraz som ju vždy videl celú pod vodou, no dnes sa dalo prejsť asi 50m po sifón. Ten sme neprekonali, ale vraj tiež niekedy býva suchý.

Návštevu jaskyne odporúčam, je nenáročná, väčšinou priama a bez veľkých prevýšení. Chodba je až po sifón iba jedna, zablúdiť sa nedá. Je čistá a dostatočne široká aj vysoká, len ruksak si nechajte vonku. Nespadnite do sifónu. :-) Boli sme aj na vrchole, bolo pekne, ale odtiaľ už je tu dostatok obrázkov.


Unterberg 23. 1. 2016

Prvá skialpová túra s deťmi. Do ruksaku som naložil detské lyže a lyžiarky, deti hore kopcom utekali samy. Poslednú polhodinu po chatu už bola celkom slušná snehová víchrica, ale deti vládali. Kondičnú prípravu majú dobrú. No najviac ich poháňala vidina koláčov.

Cestou dolu sme ich museli poháňať my. Filip vrieskal, pretože úzke lyže sa vnárali do hlbokého snehu a lepili sa. Lyžiarske stredisko ešte nebolo v prevádzke. Lucke to veľmi nevadilo, pred týždňom sa naučila lyžovať mimo zjazdovky. Filipa som teda na rovnom úseku nosil, strmšie miesta tiež, po paličky, ktoré zahodil, som sa musel vracať. Spodná polovica bola kompaktnejšia a tam už prevládala spokojnosť. Poučenie: Možno sme si mohli vybrať lepšie počasie a možno by sa dalo ísť až hore, nielen po chatu. Hlavne treba lepšie navoskovať lyže. Masochista Filip sa už o týždeň pýtal, kedy tam pôjdeme zas.

Pôjdeme určite.


Unterberg 29. 12. 2017

A sme tu zas. Deti si vypestovali závislosť od Unterbergu. Kedykoľvek sa spýtame, kam sa pôjde skialpovať, odpoveď je jasná. Na začiatku preskúmame jaskyňu a potom sa súťaží, kto zje viacej snehu a bude viacej chorý. Tento rok dve črevné chrípky. No ale k pozitívnejším aspektom pohybu v prírode: niekoľkokrát napadol dobre lyžovateľný prašan, pred spustením prevádzky lyžiarskeho strediska upravili zjazdovky, prenocovali sme na chate. To všetko sa deťom páčilo a nám tiež.

HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na