HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Túry s deťmi v okolí Viedne

Viedeň leží v Alpách. To znamená kopce, výhľady a pestrá krajina v blízkosti Dunaja. Je tu nespočet možností na jednodenné túry s výhľadom na mesto ako z lietadla, alebo naopak v úplnej pustatine. Aj keď veľkú časť Wienerwaldu, ako sa najvýchodnejší cíp alpského pohoria nazýva, pokrývajú lesy, nájde sa dostatok miest, kde nemusíte pozerať iba na stromy.

Nepíšem odporúčaný vek detí ani údaje o prevýšení či náročnosti. My sme sa vždy snažili o celodenné túry, teda 4-6h celkového času. Keď sa deťom nechcelo, nosili sme. Keď sa nechcelo nám, nosili sme tiež.


Harzberg 474m pri Bad Vöslau 21. 3. 2015

Najkrajšia, najpestrejšia detská túra. Nemôžem tu vymenovať všetky atrakcie, ale úžasný geologický náučný chodník, fitness okruh, jaskyne, kameňolom, dve detské ihriská a rozhľadňa na vrchole vás určite nudiť nebudú. Každých sto metrov je niečo, doplniť to môžete piatimi keškami. V kameňolome je odkrytý tektonický zlom, na šedom vápenci vidieť nalepené biele brekcie. Kamenné srdce lezca-geológa plesá.

Začiatok a koniec okruhu je na parkovisku na ulici Lange Gasse v Bad Vöslau. Hneď tu začína geotrail po vrstevnici nad vinicami. Od pikniku na Helenenhöhe, cez jaskyne Wilder Ofen ku kameňolomu, ďalej na severovýchod a sever okolo Roverhütte k rozhľadni. OpenStreetMap poskytne najlepšie služby. Cestou dolu pozbierajte čo najviac geokešiek a pokiaľ možno sa vyhnite druhému ihrisku tesne pred parkoviskom. Inak večer už nestihnete nakúpiť.

 • Geologický náučný chodník na WaymarkedTrails.org

  Kahlenberg 484m a Leopoldsberg 425m pri Viedni 3. 1. 2015

  Toto musíte vidieť, najlepšie keď je čistý vzduch po studenej fronte: veľkomesto na jednej strane, zasnežené dvojtisícovky na druhej strane. Začiatok v Kahlenbergerdorfe pri Dunaji na severnom konci Viedne, po schodoch na Leopoldsberg a odtiaľ na Kahlenberg. V sedielku medzi kopcami sú lanové atrakcie pre deti, niektorí ľudia si pod tým predstavujú lezenie. Na Kahlenbergu je pri vysielači rozhľadňa Stefaniewarte, v zime zatvorená. Z terasy hotela je však podobný výhľad, aj keď nie na všetky strany.

 • Stadtwanderweg 1a na WaymarkedTrails.org

  Waschberg 388m pri Stockerau 12. 7. 2009

  Unikátny pohľad na Viedenskú bránu a Viedeň pomedzi Bisamberg a Leopoldsberg. Kedysi som to náhodou objavil na bicykli štýlom "touto cestou nahor, niekam už ma dovedie". Mesto Stockerau je na severozápad od Viedne.


  Vľavo hrad Kreuzenstein, Korneuburg, Viedeň, Klosterneuburg a kopce Leopoldsberg a Kahlenbeg.

 • Waschberg na OpenStreetMap.org

  Myrafälle, Steinwandklamm

  Príjazd: Autom cez Wöllersdorf (neďaleko Wiener Neustadt) po Muggendorf ku Myrafälle. Trasa k parkovisku Steinwandklamm vedie cez Weissenbach an der Triesting a Steinwandgraben.

  Obe túry sa nachádzajú neďaleko od seba, s trochou snahy sa dajú urobiť za jeden deň. Myrafälle sú vodné kaskády s lávkami a rebríkmi, dajú sa prejsť asi za hodinu z Muggendorfu k jazierku nad vodopádmi. Komu to nestačí, môže ísť na Hausstein alebo pozrieť bouldrujúcich šialencov na Hirschwände. Prameň potoka Myrabach (niekde Mirabach - ani Rakušania v ypsilonoch nemajú jasno) je pri zjazdovkách Unterbergu a kvôli peknej jaskyni, z ktorej vyteká, tiež stojí za návštevu. Parkovisko pri Myrafälle sa rýchlo zaplní, najmä ak je pekne.

  Steinwandklamm je náročnejšia, rebríky sú strmšie, dlhšie a terén exponovanejší - odporúčam deťom asi od štyroch rokov. Podľa motivácie je možné zvoliť ťažšiu variantu cez jaskyňu Türkenloch, ale aj na bežnej trase je viacero dier.

  Obe túry sme urobili po trase Steinwandgraben, Steinwandklamm, Jagasitz, na juhozápad lesnou cestou k hostincu Karnerwirt, Myrafälle a späť. Dá sa to aj naopak, nikto to nekontroluje. Do oboch roklín sa platí vstupné, to sa kontroluje.

 • Myrafälle a Steinwandklamm na WaymarkedTrails.org

  Mramorový kameňolom Engelsberg pri Muthmannsdorfe

  Príjazd: Autom cez Wöllersdorf (neďaleko Wiener Neustadt) po Muthmannsdorf.

  Krátka túra s možnosťou zabouldrovať si po ceste na skalách Engelsbergu. Pekný výhľad zo starého kameňolomu. Nelezte hore, ja som odtiaľ polhodinu nevedel zliezť. Túra sa dá ľubovoľne predĺžiť po lesoch a hrboch v okolí s výhľadmi na Schneeberg a Hohe Wand, sú tu tri značené okruhy.

 • Engelsberg na WaymarkedTrails.org

  Gaisstein 28. 11. 2015

  Príjazd: Autom po diaľnici A1, exit Alland, Furth an der Triesting.

  Gaisstein je prekvapivo skalnatý kopec a napriek zanedbateľnej výške - necelý kilometer - sa veľmi podobá vyššiemu Hochstaffu. Hoci som tentoraz bol bez detí, túra je aj pre ne veľmi vhodná. Záver nie je značený, ale orientačne jasný aj na snehu. Opäť poslúži OpenStreetMap. Kúsok po lúke, lesom, skalou a ste hore. Nepopadať!

 • Gaisstein na WaymarkedTrails.org

  Hochstaff 1. 11. 2015

  Príjazd: Autom po diaľnici A1, exit Alland, ďalej cez Hainfeld a Kleinzell.

  Vysoko položené parkovisko na lúkach Ebenwaldhöhe nad dedinou Kleinzell. Ak hľadáte sneh, ste tu správne. Ak si myslíte, že s deťmi urobíte túru, keď je tu sneh, mýlite sa. Prvý pokus v roku 2014 skončil hrabaním sa v snehu, deti nevedeli prestať. Po dvoch hodinách sme konečne boli na začiatku stúpania. Keď tu Filip tvárou padol do blata, bolo jasné, že vrchol dnes nebude. Až za sucha sa nám podarilo vyjsť aspoň na Hochstaff. Kto chce, môže pridať vyššiu Reisalpe. Výhľad ako z lietadla, veľmi odporúčam.

  Na Hochstaff nevedie značený chodník, ale aj ten neznačený je jasne viditeľný. Krátke strmšie miesta nie sú exponované, ani liezť sa nemusí. Reisalpe je čisto trávnatý kopec, prístupný aj na bicykli.

 • Hochstaff na WaymarkedTrails.org

  Literatúra

 • Openstreetmap.org - najpodrobnejšia mapa. Ako aplikáciu do telefónu odporúčam OsmAnd.
 • Turistické trasy, geotraily, náučné chodníky, studne, jaskyne a podobné významné body najlepšie vidno na OpenStreetMap.
 • Turistické trasy na WaymarkedTrails.org, dostupné aj vo formáte GPX (vychádza z OpenStreetMap).
 • WanderReitKarte.de - veľmi podrobná mapa, zobrazuje obtiažnosť turistických trás (vychádza z OpenStreetMap).
 • Bergfex.com - turistická mapa 1:50.000 (zapnite typ mapy "Bergfex"). Klasika, neoceniteľná hlavne na vysokohorskú turistiku.
 • Kniha: Renate und Thomas Deininger: Wiener Hausberge, túry s deťmi. Dobré námety, ale veľa pekných túr tu chýba.
  HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
  Reklamu mi posielajte na