HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Triebenkogel 2055m, 8. 1. 2006

V hlavných úlohách: Maja a ja

Po dvoch dňoch v Trofaiachu, kedy napriek predpovedi všetky vrcholy trčia v hmle, cestujeme do Niedere Tauern, kde má byť trochu lepšie. Je. Trochu. Aspoň aký-taký výhľad na sever, za hrebeňom sa drží oblačnosť. Zjazd sme netrafili a je dobrodružný, najskôr úzky strmý potok, potom letný chodník. Sme majstri lesnej akrobacie.

Výstup: Z parkoviska pri Ghf. Braun cez lúku JZ smerom, neskôr po ceste stále v údolí. Niekoľko možností odbočiť doľava, cesty vedú k chrbátu, ním po značke, ktorá nie je v mape, hustým, neskôr rednúcim lesom na vrchol.

Zjazd: Najlepšie najskôr južne, neskôr SZ do doliny a ňou na parkovisko. Alebo ako výstup. Zlatá stredná (naša) cesta vedie hnusnými strmými potokmi.


Gamskogel 2386m, 14. 1. 2006

V hlavných úlohách: Jano, Juro, Tomáš, ja

Naozajstné dobrodružstvo. Hneď pri parkovisku nás čaká, podobne ako v Nekonečnom príbehu, skúška odvahy, len miesto sfingy čelíme spýtavému pohľadu himalájskeho jaka, aspoň tak vyzerá. Po chvíli napätia kývne hlavou a my smieme pokračovať.

Netrvá dlho a študujeme skalnú stenu Gamskogla s niekoľkými peknými žľabmi. Na tej správnej odbočke nie je stopa a tak ideme a ideme, až sa ocitáme v sedle Krugtörl a na slnku pod pôvodne druhým cieľom, Speikleitenberg. Nadchýňame sa však myšlienkou okruhu okolo Gamskogla a ideme doprava smerom na Mödringkogel. Spúšťame sa odvážne strmo popri lavíne, a pred jej čelom za slnka a bezvetria pohodlne obedujeme.

Nasleduje traverz popod južné svahy v krásnom kotli v závere tohto prázdneho údolia. Za "rohom" je pekný svah s náznakom firnu, spúšťame sa teda dolu. Priamo z vrcholu Gamskogla k nám smerujú dvaja lyžiari, produkujúc dva rady oblúčikov. V poslednom výleze, asi 450m, sa ukáže, kto koľko trénoval a už sme hore. Výhľad je bezchybný na všetky strany, pozeráme na kopce, ktoré už majú našu navštívenku (nie je ich málo) a zoznamujeme sa s ďalšími.

Na severnej až severozápadnej strane je množstvo širokých, úzkych, strmých aj placatých žliabkov, stačí si vybrať a hurá dolu. Tomáš klesá normálkou, na ktorú má akurát morál, my hádžeme lyže na chrbát a chvíľu prevádzkujeme skialpinizmus asi za I UIAA po peknom hrebeni. A hurá dolu. :-)

Gr. Bösenstein Hochhaide Warscheneck Bosruck Haller Mauern Gr. Grießstein Adm. Reichenstein Buchstein Hochtor Lugauer Dürrenstein Hochkogel Hochschwab Rax Gößeck Geierhaupt Hochreichart Seckauer Zinken Sonntagkogel Pletzen Ameringkogel Koralpe
Packalpe Seetaler Alpen Kamniske Alpe Kawaranken Julijske Alpe Amachkogel Gurktaler Alpen

Výstup: Z parkoviska na konci Triebentalu lesnou cestou alebo po značke okolo Mödringalm na Krugkoppe (v mape bod 2042m západne od Krugtörl). Zjazd strmo (45°) na JV ku Krugsee, traverz v asi 1800m (vyššie sa nevyplatí) na západ a výstup cez Bärentritt južným svahom na Gamskogel do sedla západne od vrcholu.

Zjazd: Zo sedla žľabom na SZ (30°, sú tam dva) alebo po hrebeni smerom na Hochleitenspitze (1 UIAA) a skôr či neskôr vám niektorý žľab do oka padne.

Za fotky označené hviezdičkou ďakujem Jurovi a jeho povoleniu, ozdobiť si nimi svoju stránku. :-)

Literatúra


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na