HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Totes Gebirge


Chata Appelhaus a Redender Stein 1900m 10. - 11. 1. 2009

Kto bol: Borievky (Boris to celé vymyslel), 2x Vlado, Tomáš, Imro

Cestou v aute špekulujeme, či naozaj chceme ísť sem. Sneh začína ďaleko od parkoviska a podľa mapy to tu beztak nie je vhodné na skialp. Ale držíme sa pôvodného plánu, lyže trochu ponosíme a mäkkým snehom vystúpame do sedla. Pred nami sa rozprestiera... Ticho. Toto sú v preklade Mŕtve hory. Dva dni máme bezvetrie a nestretáme ani živú dušu. Sme obklopení zvlnenými snehovým pláňami obrovskej rozlohy, neprehľadnými muldami a riedkym lesom. Človek hodiny kráča a nič sa nedeje. V našom prípade sa dialo, zapadlo slnko. Výstup na Albert Appel Haus sa nám trošku natiahol, dorážame za tmy ako vo sne. Pochod cez pol mapy. Winterraum je otvorený a čoskoro vykúrený. Teplota vonku neklesá pod mínus päť ani nad ránom.

Na druhý deň pred východom slnka fotíme a zdolávame hravých 300m na Redender Stein, 1900m. Výhľad je nekonečný, v protisvetle more vrcholov Schladminger Tauern, Dachstein, Hochkönig, na severe predhorie Álp, no hlavne všade okolo: Totes Gebirge. Kam len oko dovidí, potvrdzuje sa dojem z mapy, že zjazdy tu žiadne nie sú. Až na jeden, síce krátky, ale náš - krásnymi líniami na juhozápad po Breitwiesenalm v žiarivom prašane.

A potom zase na pásoch, hore, dolu. Cestou späť volím krátku obchádzku strmého svahu. Okamžite som oddelený niekoľkými neprehľadnými hrebeňmi. Strácam sa v tichu a neporušenom snehu. Krátke ostré stúpania a zjazdy, cieľ nevidno nikdy, správny smer niekedy.

Literatúra


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na