HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Stubaier Alpen 5. - 8. mája 2006

Obsadenie: Robo a Katka Kolenčiak, Elena Majerčinová, Tomáš a ja

Mám za sebou fantastickú sezónu, kopec nových objavov (Tatry), zjazdy ťažké, ľahké, prašan, škrupiny, firn. No vysoké kopce sa dajú nahradiť len ešte vyššími, a to tu ešte nebolo. Vyrážame teda do Ötztalu, smer Gries, Amberger Hütte. Chata je síce zatvorená, ale má komfortný winterraum pre 12-14 osôb.


Sulztal. Vľavo Bockkogel, Hinterer Daunkopf, vzadu Windacher Daunkogel, vpravo Wannenkogel

Piatok 5. 5. Amberger Hütte: Keďže je máj, lyže pod chatou asi dve hodiny nesieme. Robo s Katkou využili príležitosť a urobili si slušné otlaky, takmer na celý zvyšok výletu sú vyradení. Mňa to tesne obišlo. Po príchode na chatu - s fantastickým výhľadom do doliny nad ňou - zhadzujeme svine, berieme batôžky a šliapeme ešte asi 600m nahor. Okolie stojí za to. Späť v chate zisťujeme, že winterraum má elektrinu s 220V zásuvkou, varič, radiátor a kachle na drevo. Spacák ani nevybaľujem, deku v noci ponechávam v dosahu, keby sa náhle ochladilo, ale dúfam márne. Večer prichádzajú ešte štyria Rakušania, ktorí vstávajú ráno o piatej. My uvidíme.

Sobota 6. 5. Kuhscheibe: Ráno sme uvideli, že nič nevidno, a tak spíme do siedmej. Začíname na Kuhscheibe. Sneh na dolnom výšvihu nie je premrznutý a borí sa, je hmla a odbočujeme trochu priskoro cez Wannenkar strmším žľabom hore. Tam nás víta mlieko. Chvíľu čakáme, čo bude. Keď sa na pár sekúnd mraky rozídu, nakukám si trasu a idem dopredu. Mysliac, že Kuhscheibe je ľahký kopec, vychádzam do sedielka v SZ hrebeni. Ten je ale príliš ťažký. Nechce sa nám to obchádzať a tak sme bez vrcholu. Hmla sa dvíha po obede, zjazd je super - najmä cez Wannenkar, kde je ešte prašan. Zvyšok je firn alebo hlboký mokrý sneh, ktorý dal názov celej doline Sulztal.

Teplé jazierko, ktoré má byť vedľa chaty, je studené a tak sa "sprchujeme" na terase takmer donaha. O dve hodiny zľahka sneží, potom pomedzi mraky opäť svieti slnko. Tak to ide každý deň. Večer sa pridávajú traja Taliani. Je dosť plno, v noci sa nedá spať kvôli teplu a chrápaniu, ale prežili sme. :-)

Nedeľa 7. 5. Schrankogel: O piatej vstávame, po šiestej vyrážame na Schrankogel. Rakušania sú 40 minúť pred nami, nechápem, ako stíhajú raňajky. Je sa čo učiť. Na tejto strane doliny je všetko dobre premrznuté. Terén je pod ľadovcom rovnako ako pod Kuhscheibe trochu neprehľadný, našťastie je stopa. Rakušanov dobiehame pod vrcholom pri prešľapávaní krásneho, exponovaného hrebienka na konci. Z vrcholu je fantastický, omračujúci, impozantný, skvelý, atď. výhľad do celého sveta. Vysoko nad ostatné kopce trčí Wildspitze, 2000m pod nami je dedinka Gries. Už len kvôli tomu sa sem vyplatilo ísť. Trávime tu dlhší čas, pozeráme a dohadujeme sa, ako a či zlyžujeme severovýchodnú stenu. Priamo z vrcholu to nejde, je veľa skál a nie celkom stabilný sneh. Ideme teda kúsok nižšie z hrebeňa. Rakušania sa spúšťajú pred nami a sucho, bez prestávky a štýlovo to celé zlyžujú. Kvôli fotke steny utekáme ešte na Schrankarkogel, kde boli Taliani. Opäť dlho sedíme, je tu krásne a sneh už aj tak horší nebude.

Pondelok 8. 5. Mutterberger Seespitze: Opäť o piatej vyrážame rovnakým smerom ako včera. Nad výšvihom však opúšťame stopu na Schrankogel, dávame mačky a stúpame - nepočítajúc zvyšky lavín - perfektne hladkým žľabom doprava na Bockkogelferner. Ľadovec je aj nad žľabom tvrdý, pokračujeme až pod záverečnú stienku pešo. Tu je zrazu prašan, meníme teda športové náradie a fučíme hore. Zo sedla pokračujeme po hrebeni, no posledný prudký výšvih by bol asi priepustkou na onen svet, a aj tak bolo málo času, nestabilný sneh a iné výhovorky. Nabudúce beriem cepín a dorazím to. Túra je však to najkrajšie, čo sme v okolí Amberger Hütte podnikli, lyžiarsky zaujímavá a pestrá. Jedine tých 200m výšky chýba, ale výhľad je aj zo sedla veľmi zaujímavý. Ľadovec a žľab je tvrdý aj cestou späť, dole je krásny firn. Na chate meníme batôžky za svine a kúsok lyžujeme a potom už iba nesieme, nesieme, nesieme...poznáte to.


Mutterberger Seespitze zo severu, dvojhrb Bockkogel, vzadu Windacher Daunkogel, vpravo Wilde Leck 3361m


Naše túry

  1. Kuhscheibe cez Wannenkar, 950m. Žľab nad Wannenkar je severný a kúsok nad 40° strmý. Nad žľabom doľava a traverzom pod vrchol. Na ten sa dostanete frontálne alebo sprava, zľava je ten hrebeň ťažký. Rosskarferner (normálka) je placatý ľadovec, pod ním dokonca rovina.
  2. Schrankogel cez východný hrebeň, 1400m. Nad výšvihom sa trasa drží vpravo, po obídení zlomu s trhlinami doľava k hrebeňu a na lyžiach čo najvyššie. SV stena je priamo z vrcholu vraj 50°, nižšie z hrebeňa kúsok do 45° a žiadna expozícia. Schrankarkogel je jednoduchá snehová homoľa.
  3. Mutterberger Seespitze cez Bockkogelferner a východný hrebeň. Napravo od jazyka ľadovca, padajúceho cez skalný prah, vedie nahor hrebeňom oddelený, asi 40° strmý žľab. Napravo od neho je ešte jeden, ale skalnatý a s prevejou. Na ľadovci doľava - východne - okolo výbežku SZ hrebeňa našej MBS-Spitze, potom ľadovou stienkou do sedla a východným hrebeňom na vrchol. Príjemnú zábavu.


Panoráma zo Schrankogla od juhu cez západ a sever po východ.

Literatúra


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na