HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na Peilsteine RSS

Bouldering v Salzkammergut - jazero Attersee 20. - 24. augusta 2009

Predstavte si, alebo - tí starší - spomeňte na úžasné, vodou formované štruktúry vysokohorského vápenca uprostred veľkej steny. Teraz tú stenu nakrájajte na drobno a porozhadzujte po lese. Perfektná bouldrová oblasť na príjemnom materiáli, ktorý nedrása kožu ani nervy. Obtiažnosť je často vysoko nadsadená, prekvapenia sú príjemné. Dopad je všade veľmi dobrý okrem niektorých vecí v prvom sektore.

V oblasti sme strávili štyri plodné dni. Napriek letným teplotám a slnečne orientovanému svahu tu bolo príjemne a kamene po daždi vyschli do rána. Steny Höllengebirge ráno poskytujú trochu tieňa. Bouldering sme vždy zakončili skokom do jazera. Hoci sú všetky vodné plochy spojené vodným tokom, Attersee má najlepšiu vodu najkrajšej farby.


Bouldering a túry pri Attersee 10. - 13. júla 2011

Tentoraz to boli skôr túry, pretože bolo treba prevetrať širšiu rodinu. Kamene po daždi opäť rýchlo uschli. Kvôli teplu a iným výhovorkám žiadne vrcholné výkony nepadali, ale aspoň sme nazbierali ľahké problémy.

Okrem bouldrov sa v prípade záujmu o túry vyplatí vidieť severnú stranu Höllengebirge a tu jazerá Langbathseen, najmä to zadné. K tomu je síce dlhší prístup, ale za ním je krásny kotol s vysokými stenami. Kto má nohy na zhruba tisícku výškových metrov, ten môže rovno vyjsť na plató zo sedla Taferlklause nad Steinbachom (parkoviská). My sme sa z Taferlklause nešťastnou trasou motali lesom a kým bolo jazero na dohľad, nohy už neniesli. Na záver dňa sme si boli pozrieť vodopád Nixenfall v doline Weißenbachu smerom na Bad Ischl. Polhodina kráčania novým lesným chodníkom, s výnimkou posledných metrov sa dá ísť s kočiarom. Vodopád je fajn, asi ako keď čurká voda zo zle zatvoreného kohútika. :-)

Ako krátka, ale na výhľady bohatá rodiná túra sa ponúka Schoberstein. Ten sme aj navštívili. Doobeda je väčšia časť výstupu v tieni, takže nás neohrozovali infarkty. Trasa je plná kameňov a koreňov, miestami aj strmá a exponovaná, malé deti sa zapotia a ich rodičia tiež.

Prístup k bouldrom

Ubytovanie

Literatúra


Brennerin 1602 m

Deti podrástli a dajú tisícdvesto výškových metrov za deň a vy tiež? Alebo ste dokonca šťastne na dovolenke bez detí? U nás to bol druhý prípad. Zaujímavý výstup aj zostup, nie ťažký, ale ani nudný. Pekný výhľad. Cestou nie je žiadna voda a zážitok nekazí chata ani lanovka.


Mountainbike Attersee - Eisenaueralm 1015 m

Zabudnite na to. V Rakúsku sa mountainbikovať nedá. Oficiálne trasy sú takmer výlučne po lesných cestách, mimo nich je všetko zakázané. Riskujete súdy. Neveríte? Tak po poriadku. Ja som vedel, čo ma čaká, ale napadlo ma, že niekto možno nie.

Z južného konca Attersee, Burgau, sa nahor ide lesnou cestou. Príjemne v tieni a popri potoku, čo je v tomto teple výhoda. Keď som sa umýval, vypadli mi okuliare. Vracal som sa asi dvadsať minút a trochu pri tom rozprával so sebou, našťastie nadávky nikto nepočul. Na prvých lúkach Moosalm sa vyplatí odbočiť na juh k jazeru Schwarzensee. Ak je počasie na kúpanie, ľahko nájdete miesto napriek návalom turistov pri chate. Po návrate späť na trasu je to ešte kúsok na Eisenaueralm, kde je ďalšia chata. Pri prežúvaní obeda pohľadom skúmam cestu na Schafberg, kde je nielen ďalšia chata, ale určite ešte lepší výhľad. Nabudúce. Zjazd k Mondsee je celý čas po vcelku strmej lesnej ceste. Hlavne sa nevysypať.

Trasa nie je veľmi značená, ale nedá sa pomýliť: na každej odbočke je zákaz vjazdu pre cyklistov. Neodporúčam ignorovať, v každej spolkovej krajine Rakúska okrem Viedne sú bikeri ťahaní po súdoch. Naposledy za 800 EUR v Krems vo Wachau. Zabudnite na bike v Rakúsku, nie sú tu žiadne legálne traily. V žiadnej susednej krajine takéto problémy nie sú. Všimnite si fotky na reklamných stránkach rakúskeho turizmu. Vždy asfalt vtipne schovaný za trávu, miestami lesná cesta. Ak by ste náhodou chceli len bicyklovať okolo jazera: úzka asfaltka s hustou dopravou, často limit 100 km/h. Je to značené ako cyklocesta, a to tak, že asfaltku musíte križovať z jednej strany na druhú, kde pokračuje chodník, často v zákrutách. Teším sa na dovolenku na Slovensku.

Linky


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <martin @ cernicka.eu>
Reklamu mi posielajte na /dev/null