HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Rax - Heukuppe 2007 m
1. 3. 2003

Je zima, začiatok marca a pekné počasie. Je načase vydať sa na Rax, odkiaľ nás v lete zahnala snehová búrka. Začiatok našej poslednej zimnej túry je na ľadom pokrytom parkovisku v Preiner Gscheid, kde sa takmer odohrávajú prvé úrazy. Všetci skialpinisti smerujú nahor po zjazdovke, takže my zostávame na Reißtaler Steigu sami, aspoň počas zahrievacej hodinky v lese.

Pod nástup ferratovej časti vedú strmé snehové polia s mäkkým snehom a dobrými schodmi. Železný rebrík sa nad našimi hlavami stráca vo veľkej preveji. Tá sa nedá obísť ani cez mäkký sneh vedľa nej, pretože ten je takmer zvislý. Opatrne zostupujeme zadkom k perfektnému výhľadu a za prelievania hustého potu traverzujeme na Martinsteig. Ten nás konečne doviedol až na plató. Bol to zážitok, skaly po ceste sú veľmi fotogénne.

Vrchol sám osebe je zaujímavý hlavne tým, že je nekonečne ďaleko. Zostup bol výrazne príjemnejší. Po skialpovej trase popri Schlangenweg sme priam zleteli dolu, pretože sneh mal ideálnu kvalitu a do kosodreviny sme sa prepadali naozaj zriedkavo.


Rax - Predigtstuhl 5. 12. 2004

Zostava: Maja, Tomáš, Jaro, ja

Predpoveď počasia hlási inverziu a tak sme sa napriek chorobám rýchlo vydali najkratšou cestou čo najvyššie. Náhodou sme pritom stanuli na ďalšom z pomenovaných vrcholov Raxu, aj keď je možné, že sme ho prešli už minulý rok na jeseň s Tomášom - pri vtedajšej viditeľnosti ťažko povedať. Dnes fúkalo a bolo okolo nuly. V chate Waxriegelhaus nás nenechali najesť sa, patrí totiž Naturfreunde. Ale inak príjemná prechádzka, kto má čas, môže pridať tú polhodinku na Heukuppe.


Rax 22. 10. 2006

Dlhé jesenné inverzie, veľmi zvláštne svetlo, bezvetrie. Výstup z Preiner Gscheid cez Reißtaler Steig, zostup Martinsteig. Krátke rebríky, úžasné výhľady na doliny, Preiner Wand, Schneeberg a aj samotnú Rax.


Rax - Teufelsbadstube 19. august 2007

Großes Höllental je zážitok pre každého, pre lezca, pešiaka i pre kamzíky. Vybrali sme sa peknou, na miestne pomery vysokou stenou Teufelsbadstubenwand v zadnom kúte doliny. Výstup po rebríkoch bol prekvapivo pekný, zostup cez Preintaler Steig naopak nečakane hnusný v pohyblivých sutiach a ťažší, než píšu (miestami za 2).


Rax - Gaisloch 15. jún 2017

Zúčastnili sa: rodina Černičkovcov a Schrottnerovcov

Musím poznamenať, že tento výstup pre deti nie je veľmi vhodný. Lano ferraty na dvoch miestach nemohli dočiahnuť a exponovaný mokrý traverz sa na dlhom lane nedá istiť. Trochu mokro bolo aj v topánkach. Pod ferratou a aj nad ňou je veľa lesného terénu. Pre deti trochu nuda. Celkovo môžem konštatovať, že s deťmi sa lepšie lezú a hlavne istia lezecké cesty než ferraty.


Rax - Gamsecksteig 24. jún 2017

Zúčastnili sa: rodiny Černičkovcov a Olekšákovcov

Na tejto túre bolo najťažšie rozptýliť pochybnosti svedomitých mamičiek, ktoré sa vopred informovali a na webe našli samé zimné fotky túry. Po ubezpečení, že od konca staršej doby kamennej sa na Raxe žiadne ľadovce nevyskytujú, sme mohli vyraziť. Pôvodne som lano nechcel brať, a nakoniec bolo zbytočné, ale na precvičenie istiacich a nosičských schopností bolo dobré. Gamsecksteig je dnes prakticky celý (!) zakáblovaný a aj deti naň všade dočiahnu. Trasa často traverzuje a tam istenie dlhým lanom nemá zmysel. Expozícia je veľmi mierna a liezť sa v podstate nemusí.

Psychicky najťažšou časťou trasy, kde Filip rumázgal, že ho bolia nohy, bol začiatok po lesnej ceste a prvá hodina lesom. O sedem hodín neskôr obaja mladší utekali na chatu. Habsburghaus stojí za zmienku: chata je na skvelom mieste, z izieb vidno do Altenbergu o tisíc metrov nižšie. Lágre, takmer plné, sú oddelené do viacerých miestností a je tu neuveriteľný kľud, dobre sme sa vyspali. Ceny stravy sú vyššie, platí sa aj za pitnú vodu vo fľašiach.


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na