HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Perschkogel (Gippel) 4. 12. 2005

Zostava: Maja a ja

Na december výborné snehové podmienky sa dnes ukázali ako nie až tak dokonalé a krátka túra sa tým zmenila na celodennú, lebo zjazd trval rovnako dlho ako výstup.

Perschkogel je celkom fajn kopec so stromami až po vrchol, ale s pekným výhľadom a za lepších podmienok aj zjazdom. Autom cez Gloggnitz a celý Höllental až po Schwarzau im Gebirge, hneď za ceduľou doľava do Preintalu. Najskôr stúpame po diaľniciach, ktoré vysekali lesníci, potom na rázcestí odbočujeme doprava do lesa na chodník, lemovaný strašným množstvom srandovných tabuliek. Je to pútnická cesta do Mariazell a každý sa asi potreboval zvečniť.

Ak nie je stopa, trasa ide systémom "kade ľahšie, ale nie príliš" po rúbaniskách a lesom. Na "vrchole" (voľne zvoliteľné miesto na hrebeni) nás šokovala perfektná viditeľnosť a panoráma od Schneebergu cez Hochschwab po Gesäuse. Aj na druhej strane bolo vidno Český masív ako zalesnenú náhornú plošinu. Tento výhľad je asi jediný dôvod ísť sem, pretože lesné prieseky sú už dávno zalesnené a dosť skalnaté. Len ak je naozaj veľa snehu, môže to byť ešte zábava, to zrejme ešte viac platí o variante cez Gippelgraben.

Ak je pekne, oplatí sa pridať aj Gippel, naozajstný a o asi 50m vyšší vrchol v miestnom hrebeni. Z neho je určite ešte lepší výhľad na Göller, ktorý by mal u nás nasledovať onedlho. :-)


Na prvej panoráme je Preintal a nad ním Schneeberg, doprava Rax, Schneealpe, Veitschalpe. Na druhej pokračuje Veitschalpe, Hoschschwab, Eisenerzer a Ennstaler Alpen a vpravo Göller. Samé lákavé ciele. Okrem Schneealpe, kde som pred týždňom pol dňa bojoval v nepriechodnom Kleinbodengrabene, ktorý sa do skialpového sprievodcu dostal zrejme omylom.


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na