HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Peilstein: čo liezť a čo nie

Neďaleko Viedne a ešte neďalekejšie môjho bydla sa nachádza táto krásne situovaná, vysoká, na lezenie vyslovene nevhodná skala. Je tu asi 850 ciest, čo by mohlo vzbudzovať dojem, že sa tu liezť dá, no materiál je hladký a kde nie, tam je bolestivý. Ale človeku to tu po mnohých návštevách po práci tak nejako prirastie k prstom a nakoniec sa aj pri romantickom západe slnka rád ponaťahuje.

Aby som to vzal z druhého konca: je tu veľa naozaj pekných krátkych aj dlhých ciest od najľahších, kde si vyberie naozaj každý. Cez pekné víkendy budete mať pocit, že tu aj každý je a populárne cesty sú vyšmýkané. Ale nie je problém nájsť si ľudoprázdny kútik a neolezené ešte krajšie cesty. Rýchlo sa naučíte poriadne stáť na stupoch naklonených, malých a žiadnych. Sily veľa netreba, vytrvalosti ešte menej. Takmer všetky cesty majú aj položené miesta, po pár krokoch nasleduje nohand. Záujemca o ťažšie cesty bude rýchlo sklamaný ťažkými, prstolamnými, bolestivými krokmi. OS prelezy neprehľadných miest sú veľmi hodnotné. :-)

Zastávam názor, že všetko položené od sedem vyššie škodí kĺbom a šľachám, ale aj na Peilsteine sa nájdu pekné športové problémy - len ich treba hľadať. Nádej, že počet srdiečok v novom sprievodcovi toto bude reflektovať, zhasla rýchlo a tak skúsim oddeliť zrno od pliev, trhače šliach a ega od zdravého športu na tejto stránke. Pozrite si aj na 8a.nu, čo sa často lezie. Sedmičky sa väčšinou dajú vyliezť nohami, ale na pekné výnimky upozorním. Trasy, ktorým sa určite vyhnem, sú červenou kurzívou. Píšem len o cestách, ktoré som prehrmel aspoň AF.


Peilstein 5. 10. 2002

Pár ľahších ciest. Strašná zima, ale keď zasvietilo slnko, dalo sa. Rozliezli sme sa na juhozápadnej stene Matterhornu 4-. Mišo napriek počiatočným pochybnostiam dal peknú dlhú špárovitú Stadler-Swoboda Riß 5, divnú Elternschule 5+ a ja potom pri západe slnka krásnu deravo platňovitú Stößerwand 5+.
rozliezanie Dedo Elternschule 5+
Stößerwand 5+ Cimone


Peilstein Zinnenkessel 21. 5. 2005

Literatúra:


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na