HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Mürztaler a Mürzsteger Alpen

Sem zaradím menšie, no hlavne v čase vysokej snehovej pokrývky zaujímavé kopce v Mürztali. V hornej časti pri prameňoch rieky Mürz je vždy najviac snehu a zjazdy sú pekné. Krajina je málo civilizovaná, cesta lemovaná skalnými stenami. Nazývajú to tu Steirisches Sibirien. Fotky určite budú ponuré, lebo sem chodím hlavne vtedy, keď je škaredo.


Göller 9. 2. 2008

Ideálny kopec zjazdný na všetky strany. Ľahko dostupný a nenáročný - parkoviská sú preplnené veľmi rýchlo. Zaujímavosť - Eisgrube je určite pekný zjazd na firne. Kazdý rok, keď sa prvý raz oteplí, celý kotol vypadne.

Dnes bolo krásne chladné počasie, všade prašan. Výstup na slnku od sedla Lahnsattel. Z vrcholu si dávam zjazd na sever cez Hühnerkralle. Hore tvrdo, nižšie pár centimetrov prachu a ľudoprázdno. Perfektné. Na mačkách stúpam späť a lyžujem okrajom - dnes asi lavinóznej - Eisgrube opäť na juh už v ťažšom snehu.


Kleiner Königskogel 17. 2. 2008

Hotová stopa je výhodou, neznalý sa zle zorientuje. Je to však populárna túra. Od cesty najskôr kus cestou v doline, potom doľava strmo lesom na ďalšiu cestu a cez ďalší, postupne rednúci les k vrcholu vpravo. Vľavo je Großer Königskogel, ktorý je väčšinou vyfúkaný a nechodí sa.

Naša výprava zažila tvrdú škrupinu v prvom, strmom lese. Zjazd mohol byť subjektívne nebezpečný, zostúpili sme po hornej lesnej ceste. Ale to, čo lákavo klesá, za rohom zase stúpa a vinie sa do susednej doliny. Opačný smer by bol správny. Nachodili sme 7 km a skončili 3 km od auta, našťastie sme úspešne stopli vysmiatych poľovníkov.


Blahstein 7. 2. 2015

Blahstein a susedná Lachalpe patrí do západnej časti Schneealpe, je na konci hrebeňa, ktorý začína pri Schönhalterecku. Napriek tomu ho zaraďujem medzi Mürzsteger Alpen, lebo je to typický zalesnený hrb, ktorý sa oplatí navštíviť hlavne v zime. Juhovýchodné svahy poskytujú dostatok lúk, priesekov a mierne zalesnených plôch, dostatočne strmých. To všetko bez nudných lesných ciest. Možností je toľko, že sa pravdepodobne stratíte, pretože zjazd smeruje výrazne na západ od stopy. My sme sa od Falkensteinalm bez pásov, mierne stúpajúcim traverzom, dostali späť ku autu. Zhora je napriek stromom pekný výhľad na strmšie zjazdy v západných stenách Schneealpe.

Literatúra