HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Lugauer 2217m, 8. 4. 2006

V hlavných úlohách: Reini, Tomáš a ja

Najgýčovejší kopec aký poznám, Lugauer, je ako z reklamy od Bossa vystrihnutý elegán zo všetkých strán. No a z tej západnej je svah, ktorý sa stará o to, že výškové aj diaľkové metre tu za pekného počasia prekonávajú záujemci všetkých vekových aj výkonnostných kategórií. Pre vaše dobro sa ale uistite, že hlavne v tej výkonnostnej nepatríte k podložiu, a ste kompatibilní s technickými dátami tejto túry: 9km, 1400m a fakt, že cestou z Johnsbachu Lugauer uvidíte až po hodine a pol.

Niežeby sa dovtedy nebolo na čo pozerať: okolie tvorí podľa mňa po Glockneri najvýraznejšia horská skupina rakúskych Álp, Ennstaler Alpen a jej centrálna časť Gesäuse. Admonter Reichenstein, Ödstein, Hochtor, Leobner, Festkogel, Gsuchmauer sú ďalšie postavy výrazných profilov ako zo Siedmich statočných, posledné tri tiež obľúbené na lyžiach. Ďalej hrebeň Ennstaler Alpen a Niedere Tauern s množstvom vrcholov ako vlasov na hlave (nie na mojej dedovskej).

Ak ste sa nenechali zlákať bližšími cieľmi a faktom, že Lugauer na žiadnej ceduli nie je, pokračujete miernym stúpaním na Haselkogel, z ktorého nasleduje paradoxne dnešný najstrmší zjazd a následný výstup cez letisko Lugauerplan k predvrcholu. Svah vyzerá neskutočne strmo, v skutočnosti má len asi 35°, aj to len chvíľu v hornej časti. Najkrajší je hrebienok na hlavný vrchol, miestami trochu vzdušný, ale nie ťažký.

Cestou späť sme pri pohľade z Haselkogla neodolali a dali ešte Gsuchmauer cez Gsuchkar a Südkar. Masy sa tadiaľto už dávno prehnali, takže sme boli úplne sami. Pohľad na blízky Hochtor a hlavne špicatý Ödstein je nezabudnuteľný. Južný kar nás "odmenil" rozmočeným a v tieni už zmrznutým snehom, ale šlo to. No a potom ma príšerne rozbolela hlava, úpal, tak-tak som prišiel dolu a z Festkogla na druhý deň nebolo nič napriek ideálnym podmienkam. :-(


zľava Admonter Reichenstein, Ödstein, Festkogel, Hochtor, Planspitze zakrývajúca Buchstein

Príjazd:Ennstal - Johnsbach - koniec cesty. Niekoľko veľkých parkovísk, ale ešte viac ľudí, nastavte si budík skôr než oni. :-)

Výstup:Od parkoviska ďalej lesnou cestou, najskôr smer Gscheideggkogel, potom doľava smerom k Ebneralm k sedlu Hüpflinger Hals. Riedkym lesom na Haselkogel do sedla naľavo od vrcholu, 200m zjazd a cez Lugauerplan nahor.

Literatúra


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na