HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Kanada - Vancouver, Squamish 10. - 15. júl 2007

Tomáš sa minulý rok presťahoval do Kanady a nás napadlo pozrieť sa, čo ho tam okrem manželky drží. Z Delaware od Majkinej rodinnej vetvy to bolo iba na skok. A tak môžem povedať, že Vancouver urobil dobrý dojem - je to najkrajšie mesto, aké som doteraz videl. Rekordnými teplami do 36 °C a vraj tradične júlovo pekným počasím sa aj prezentoval z najlepšej stránky. Oceán, zálivy, ostrovčeky, kopce, sneh.

Za ten krátky čas, ktorý sme tu strávili, sme stihli minimum. Tri dni krásnej žuly v okolí Squamishu, 70 km severne od Vancouveru. Po lezení v neuveriteľne štruktúrovanej žule sme sa chladili v jazierkach v Murrin Parku a v Brohm Lake.
Vancouver">
Murrin Park">
hríbik pod stromom">
bouldre pod Chiefom">
cestou na Chief">
dole Squamish, vzadu Garibaldi 2678m">

Kopce sú tu krásne, majú však niekoľko nevýhod alebo výhod, podľa uhla pohľadu: sneh je tu po celý rok, my sme ho našli už na úrovni lesa vo výške 1000 m - nabudúce prídeme skialpovať. Blízkosť mora a strmosť reliéfu prináša značné prevýšenia. Existuje len chabá infraštruktúra, takže akákoľvek túra mimo troch kopcov nad mestom je viacdňovým podujatím. Medvede.

Krásne sú tu kempy a je ich veľa. V lese bývajú roztrúsené rovné vyvýšené plochy pre stany, každý má určité súkromie. Nie všade je voda a sprcha, ceny od 10 do 20 CAD za campground (miesto až pre 3 stany). Niektoré sú romanticky pri jazerách aj s komármi.

Lyže sme so sebou nemali, túru teda zastupoval jeden z troch kopcov nad Vancouverom, Goat Mountain. Ani sem nevedie veľa ciest a tak sa trasa orientuje podľa lanovky a zjazdoviek na Grouse Mountain. Ďalej je to veľmi členitá hrebeňovka, pre nás po snehu. Skalné žľaby na záver sú vraj lepšie na snehu a lyžiach, my sme ich mali vytopené a slizké. Ďalej na veľmi pekný Crown Mountain by to boli ešte asi dve hodiny každým smerom vďaka hlbokému sedlu.

Na Grouse Mountain vás dotiahne aj lanovka a okrem pekného výhľadu je tu aj pár medveďov za ohradou, každých pár hodín ukážka vtákov a Lumberjack Show, ktorú musíte vidieť - na súťažiacich ukecaných drevorubačoch sa dobre zasmejete.
na hrebeni z Vancouveru na Goat Mt">
slizké žľaby z Goat Mt">
show ">
najzápadnejší West Vancouver">


Linky:


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na