HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Hvar 6. - 13. septembra 2008

Pri pohľade do sprievodcu je ťažké v Chorvátsku vybrať prvú oblasť na zoznámenie. Dávame na rady očitých svedkov a plánujeme Hvar, kde sa dá okrem povinných aktivít lezenie, kúpanie aj sólovať nad vodou, čo je veľmi cool a iné cudzie slová.

Zdolávame nástrahy statických radarov na diaľnici medzi Wiener Neustadt a Grazom, obchádzame 13-km úsek slovinskej diaľnice, na ktorý treba polročnú známku za 30 EUR, a v kľude dochádzame do Drvenika. Sme plní dojmov z nezvyčajných krajinných prvkov popri ceste.

Cestou trajektom sa zotmie a začína peklo. Hodinu a pol sa motáme po celom ostrove. Zo Sućuraja do Svetej Nedjelje je to asi 70 km najhoršími krivými cestami. Apartmán máme na peknom mieste na začiatku cestičky ku skalám, ale to uvidíme až ráno.

Cliffbase je krásna zátoka s pár bouldrami priamo nad vodou. Nad chajdou a záhradou je stena. Mierne previsnutá, úžasne štrukturovaná a neuveriteľne vysoká. Liezť vytrvalostných 40 m na jeden záber je zážitok. Cesty mi tam pripadli celkom poctivé, väčšinou silovo-technické, v ľavej časti pri WC príjemne oblé chyty. Veľmi rýchlo sme zistili, že cez deň sa na slnku liezť nedá. Znesiteľne, podľa osobnej zvrhlosti, je ráno a večer dve-tri hodiny. Inak sa máčame, skáčeme, bouldrujeme a šnorchlujeme.

Na sólovanie je tu asi pol kilometra skál veľmi dobrej kvality. Úžasný pocit, je to vzdušné a pomerne ťažké. Traverz človeka vyžmýka, hlavne na slnku. Skala nad vodou má však jeden háčik - je pokrytá slaným slizom. Neudržím lišty ani obliny. Žiadna škoda, madiel je dosť. Druhý háčik sú topánky - farba z mojich nôh ide dolu len s kožou.

Voľný čas využívame na prieskum okolia. Je tak teplo, že sotva nohy prekladáme, ale doprekladali sme sa až k jaskyniam nad Svetou Nedjeljou. Tých pár ruín odškodní len tých, ktorí za ruinami chodia inam, krajinu sa však vidieť oplatí. Je to vinohradnícka oblasť, hrozno je nasadené všade. Národným športom je asi zber kamenia a stavanie múrikov v poliach aj mimo nich.


Linky


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na