HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Hochreichart a Brandstätter Kogel 2. 4. 2005

Zostava: Juro Solovic, Maja, ja

Seckauer Tauern sa nachádzajú asi 200km od Viedne, a keďže na lyže sa naskakuje takmer už z diaľnice, cesta trvá približne dve hodiny. Je to na hranici jednodňovky, ale senníkov sme videli dostatok. ;-) Na Hochreichart vyrážame z juhu. Zvláštne je, že všetci ho síce volajú takto, ale na oficiálnej mape je to Hochreichhart. Tak si vyberte.

Parkujeme asi o pol kilometra skôr, než oškierači podvozkov, ktorí to zvládli až k bývalej píle. Snehu je málo, lyže nesieme a spodnú časť Brandstätter Graben obchádzame po letnej trase. Ale od mosta už sa naozaj cítime ako pri skialpinizme. Pár bláznov ide dolu už o desiatej, hoci je pod nulou a po firne ešte ani stopy. Záverečný výšľap na vrchol je strmší a ešte tvrdý, no dojem razom odfúkne náhly výhľad na okolité skupiny Niedere Tauern: Rottenmanner na západe, za nimi Wölzer a Schladminger s morom vrcholov, k tomu (už nie Niedere Tauern) Seetaler Alpen v hmle na juhozápade, hole Gleinalpe na juhovýchode, Eisenerzer Alpen s Gesäuse na severe s nakloneným letiskom Lugauera, Totes Gebirge a Dachstein.

Západný žliabok na Brandstätter Kogel je zaujímavá vec. Úplne rovný, široký a strmý akurát a v ňom nedotknutý firn, hlboký len pár centimetrov. Na Hochreicharte bol sneh iný, hlbší a nafúkaný. Čaro západných svahov. Pri zjazde mám pocit, že sa vznášam iba na paličkách, ktorými sa otáčam, a oblúčiky sa vykrajujú samy ako do masla. Pôžitok zjazdu do Ochsenkaru na druhej strane je síce údajne prinajmenšom rovnaký, ale stúpať 450m a potom ešte raz... Keď nabudúce bude pekne, určite prídeme pozrieť aj tie senníky.

Seetaler Alpen Gr. Ringkogel Eisenhut Pletzen Hochalmspitze Sonntagkogel Amachkogel Preber Hochgolling Hochwildstelle Gamskogel Dachstein Geierhaupt Gr. Bösenstein Hochhaide Totes Gebirge
Hochreichart

Panoráma z Hochreichartu. Žiaľ, pozícia nápisov sa mení v závislosti od fontu, prezerača, systému a fázy mesiaca.

Literatúra:


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na