HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Guttenberghaus 15. - 16. 1. 2011

Zúčastnení: Michal Hlaváč, Boris Michaliček, Imrich Palkov, Marek Švantner, Lucia Pardubská

Ideálny sneh a veľa, perfektný zjazd? Nič z toho! A napriek tomu má naše chatové dobrodružstvo opäť návykové prísady. Západ slnka vo farbách konca sveta, vyhriaty winterraum a dokonalé počasie.

Vo východnej, ale ešte stále dostatočne centrálnej a patrične vysokej časti masívu Dachsteinu steny už nie sú také strmé ani neschodné a už vôbec nie lezené. Dá sa pomedzi ne preniknúť až na náhornú plošinu a vrcholy, ktoré ju ohraničujú. Kým pre lezca záujem končí Koppenkarsteinom, pre lyžiara to začína práve od neho na východ.

Jednou z medzier medzi stenami je populárny zjazd cez Edelgries, a práve ďalšou naše kotle Feisterkar a Gruberkar. Dajú sa skombinovať. Z Ramsau am Dachstein od blatistého parkoviska, ktoré malo byť pod snehom, nesieme lyže na lúku a už to ide: kríky, potok, kosodrevina, hrudy obrovských lavín. Nadávky nás rýchlo vynesú až na chatu. Pred západom slnka zakúrime a utekáme fotiť. Vo zvláštnom svetle nevidno ani na koniec lyží, ale do sedla sme sa domotali.

Na druhý deň je po východe slnka modrá obloha. Zo sedla sa zdá, že Eselstein je vyfúkaný a s lyžami nejde. Ako sme zvedaví, tak ideme za jeden a druhý roh a keď sme už tam, tak pešo až nahor. Výhľad ako z lietadla 1500m nad Ennstalom nemá chybu, slinky sa zbiehajú na ďalšie túry. Milovníci pakární zasnene hľadia na zvlnené plató Dachsteinu a Totes Gebirge, lyžiari na žľaby a kotle a ostatní na asi dvadsať balónov. Pod nimi sa zubatia Schladminger a Radstädter Tauern, Hohe Tauern až po Glockner. Budúcnosť si tu naplánoval každý.


V tieni je možné cez Landfriedtal popod Scheichenspitze pohodlne preťapať až po Edelgries a cestou pobrať pár vrcholov. Alebo s chuťou pokračovať cez Hunerscharte a ďalšiu chatu na ľadovec a Hoher Dachstein. V popredí takmer vidno sedlo Gruberscharte, my sedíme na Eselsteine.

Literatúra:


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na