HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Cyklotúry

Deti začali bicyklovať. To treba využiť na premenu detského nepokoja na pohybovú energiu. Aspoň nestresujú doma a je isté, že veľkonočné čokolády sa neusadia na ich pupkoch. No a hlavne si pri tom natiahneme staré kosti aj my.


Thermenradweg Wien - Wiener Neustadt

Pri svojich cestách do práce som objavil úsek medzinárodnej cyklocesty Eurovelo 9, ktorá sa medzi Viedňou a Grazom volá Thermenradweg. Najskôr sa motá krásnymi poliami, od Mödlingu po Wiener Neustadt kopíruje čiastočne zachovaný vodný kanál. Na geocaching.com sa vyplatí pozrieť kešky, ktoré často ležia priamo na trase a pri ktorých sa dozviete niečo z miestnej histórie. Deti sa každú chvíľu niečím zabavia, nielen pokladmi ale aj hádzaním kamienkov a súrodencov do vody, pozorovaním slimačieho sexu a spevom ľudových piesní.

Celkovo sme prešli 28 km, z Wiener Neustadt do Badenu sme sa vrátili za 20 minút rýchlikom. Ja som najazdil ešte 22 km, lebo som sa nezmestil do auta do Badenu. Takže som si tiež užil. Prevýšenie je asi 80m, ide sa proti prúdu.

Cestou sa dá najesť a hlavne načerpať voda priamo na trase. OpenStreetMap vo verzii OpenCycleMap zobrazuje "pumpy". Všetci sme sa spálili, lebo na začiatku bolo veľmi zamračené. Keby zamračené nebolo, natreli by sme sa.

 • Popis celej cyklocesty: fahr-radwege.com/Thermenradweg.htm
 • OpenStreetMap - cyklocesta EV9 z Badenu na juh

  Leithaberg

  MTB Leithabergstrecke. Pre zmenu niečo celkom iné a bez detí. Dlhšia, veľmi nenáročná trasa by sa vlastne celá dala prejsť na cestnom bicykli, nebyť asi dvoch kilometrov trailov. Ale je tu pekne, zvlnená krajina ponúka pekné výhľady a základnú podmienku túra spĺňa tiež: vidno Schneeberg. Dedinka Loretto je ako z iného sveta. Na druhý deň z Mörbischu s deťmi prejdeme pár kilometrov popri Neusiedlersee, než začne pršať. Pre deti je to tu cyklistický raj - zostaňte na príjme.

 • Waymarked Trails MTB - trasa LE: Leithabergstrecke

  Baden: Helenental s deťmi

  Je horúco, tienistá cyklocesta v Helenentali popri potoku Schwechat je ideálna. Zo stanice v Badene sa chvíľu motáme hustou dopravou, no po chvíli začnú parky a sme pri hoteli Sacher. Pri ňom je veľké ihrisko, nevyhnutná dlhšia zastávka. Ďalšie sú pri potoku - jednak lezieme na Urtelstein (v lezeckom sprievodcovi Engelstein), jednak sedíme na pieskovcových plážach. Piesok je prítomný len vo forme okruhliakov, deťom to vôbec nevadí. Ani ľadová voda. Cyklocesta po 7 km náhle končí uprostred ničoho - pri dedinke Sattelbach ústi do silne frekventovanej cesty. Otáčame sa a kúpeme.

 • OpenStreetMap - cyklocesta č. 40 z Badenu na západ

  Viedeň: Donauinsel

  Je november, bezvetrie a 15 °C - tento rok určite posledná cyklotúra. Vlastne sa čudujem, že ešte nesnežilo. Trasa: Praterstern, Reichsbrücke, Donauinsel, Donaustadtbrücke, Prater, Praterstern - 15 km. Všetko po cyklocestách. Veľmi pekné a keďže je november, málo ľudí. Niektoré detské ihriská sú zatvorené, voda sa dá nabrať. Špecialitou sú mosty: Na Reichsbrücke je cyklocesta, sedemprúdovka a metro. Donaustadtbrücke má cyklocestu a cestu. Labute skúšame kŕmiť kamením a trávou, ale majú viac rozumu, než my. Unavený Filip vo vždy plnom Prátri dvakrát zrazil chodca, ale nikomu to nevadilo.

 • OpenStreetMap

  Piestingtal - Biedermeierradweg

  Máme leto 2015 a je teplo. Strašne. Volíme teda tienistú cyklocestu s koncom na kúpalisku. Keď začnete v Muggendorfe, ide sa dolu kopcom - okrem krátkych, ale prudkých stúpaní. V Markt Piesting je vysoko nad dolinou lesné kúpalisko. Keď sa ponoríme do vody, len tak zasyčí. Na kúpalisku vďaka vysokej polohe príjemne fúka. Horší je v tom teple návrat dospelých po auto, ale v doline každú hodinu jazdí aj vlak.

  Zaujímavosti pri ceste: vodopády Myrafälle v Muggendorfe, papiernička v Pernitzi, vápencový (sintrový) prameň pri Waldeggu - neprehliadnite ceduľu pri ceste, cementáreň Wopfinger (ako päsť na oko v malebnej krajine), lesná plaváreň v Markt Piesting.

 • Popis cyklocesty: fahr-radwege.com/biedermeierradweg.htm
 • OpenStreetMap - cyklocesta č. 43 z Muggendorfu na východ

  Neusiedler See: Kirschblüten-Radweg

  Neusiedler See je zvláštne miesto. Minimálna nadmorská výška, no výhľad od kopčekov až po Schneeberg. Vinice, kilometre rákosia a voda, do ktorej by som sa ani...nešiel kúpať. Pri našej návšteve trasy Mörbisch-Rust začalo hneď pršať, všade plno áut, kúpaliská oplotené a k vode sa nedostanete. Ale vo vinohradoch bolo plno černíc a vedel som, že oblasť má potenciál. Kúpalisko v Breitenbrunne je pekné a má atmosféru. Napriek vode s farbou mliečnej čokolády.

  Prešli sme severnú polovicu Kirschblütenradweg od Breitenbrunnu po Jois a popri "jazere" späť, to je asi 20 km. Je mierne zvlnená a poskytuje pekné výhľady sponad viníc. Jazero pomaly zarastá, ak ho chcete vidieť, neváhajte - nebude tu večne! Do Breitenbrunnu sa dá z Viedne dostať vlakom s prestupom v Neusiedl am See.

 • Popis cyklocesty: fahr-radwege.com/KirschbluetenradwegB12.htm
 • OpenStreetMap - cyklocesta B12 z Breitenbrunnu na severovýchod
 • Leithabergstrecke na WaymarkedTrails.org

  Triestingau-Radweg 19. septembra 2015

  Triestingau sú lužné lesy popri potoku Triesting. Označenie EuroVelo 9a znamená, že je to alternatívna trasa k číslu 9 od Viedne po Leobersdorf. Pred "originálom" sa vôbec nemusí schovávať, je to zaujímavá trasa rovinatým rakúskym vidiekom popri vode, cez polia a pokojné dedinky s množstvom občerstvení. Deti si prišli na svoje pri hatiach potoka, spádoch, ihriskách a malých keškách. Bez problémov prešli 35 km.

  Cyklocesta začína asi sto metrov od stanice Leobersdorf - to je oveľa lepšie, než prejazd na EV9 v Badene. V porovnaní s EV9 je menej možností presadnúť na vlak, prakticky len v Münchendorfe. Ten vás však odvezie do Viedne alebo Wiener Neustadt, nie na začiatok túry.

 • Popis cyklocesty: fahr-radwege.com/Triestingauradweg.htm
 • OpenStreetMap - cyklocesta EV9A z Leobersdorfu na východ

  Literatúra


  HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
  Reklamu mi posielajte na