HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Costa Blanca 8. - 20. 10. 2009

Leto je už dávno zabudnuté, zima ešte nie je, ale chlad už hej. Čo takto predĺžiť si leto, liezť v tieni, po lezení sa kúpať? Reč je o Španielsku. Vnútrozemie pobrežia Costa Blanca skýta roztrúsené skalky, skaly aj steny. Pri ich hľadaní uvidíte kus sveta. Jeden život je málo.

Našou základňou bola zvláštna krajina okolo čisto plážového mestečka Torrevieja. Krajine dominujú nekonečné rady dovolenkových domčekov, postavených ako cez kopírku. K moru je to blízko, ale ku skalám ďaleko. Odporúčam skôr Alicante, kde je aj letisko.

Bohatú ponuku menších skalných oblastí medzi Murciou a Alicante sme väčšinou ochutnávali po dva dni. Stienky položené, previsnuté, slnečné a pre nás hlavne tienisté. Od pobrežia cestujeme aspoň hodinu do nečakane vysokých kopcov, lezieme prevažne v 400-900 m. Obtiažnosti sú od radostného sóla v teniskách po cesty bez šance - zalezie si každý, komu netreba viac než 10+. Viacdĺžkové cesty sme neliezli, ako bouldristi sme sa držali pri zemi. Návštevníkov tu zrejme nebýva priveľa, chyty boli príjemne drsné. Často sme boli sami, október nie je vrcholom sezóny. Dôvod: sem-tam zaprší. Na slnku sa nedá liezť (ani vo februári nie), pracujeme teda v tieni. Tu je však skoro v každej ceste nejaký mokrý chyt. Vždy sa to dá nejako vymyslieť, ale onsighty trpia.


Na začiatok sme navštívili zlepencové a dosť olezené skaly La Panocha pri Murcii. Pekný výhľad, ľahké cesty sú tu ťažké a ťažké sú z druhej strany, kam Lucka odmietla ísť. Šetríme sily na zajtra, nech sa nehanbíme.


Hanbili sme sa. Kamaráti, miestni, nám odporučili Ricote, kde sa s nimi aj stretávame. Piedra Lisa je dosť drsný sektor, charakterom veľmi pripomína Hochkogel na Hohe Wand. Aj tým, že dáme po dvoch pokusoch v každej z dvoch ciest a môžeme ísť domov. Na rozlez najľahšie a jediné 7a. Chúďa Majka, dnes mala liezť, ale Lucka bola spokojná. Na OS doliezam až po crux v nádhernom 7b+. Na druhý a dnešný posledný pokus už nevládzem ani zapínať istenia. Sú tu aj ľahšie sektory a pri dedine možnosť kempovania.


Včera som po dlhom výskume zistil, že matrac mi fučí kvôli jednej diere naviac. Bicyklovým setom, ktorým moje baby lepili kočiar, som ju ako-tak upchal. Prekvapivo to drží a tak prespávame pod skalou v nadmorskej výške asi 900 m. Foradà má krásne previsnuté cesty. Po prelezení Muscle man, ľahšieho 7b, skúšam Batman 7b+. Pekné bouldrové kroky. Kľúčové miesto je cvakanie štvrtého istenia na hrane strechy a predkľúčový spoďáčik bol, uhádli ste, mokrý. Obabrať sa to nedalo, len vyvesiť sa do horizontály a rýchlo nabrať lano. Patrične som sa preletel, mám zážitok, ale docvakal som to až nahor. Potrénujem jednoruké zhyby na expreske. Druhý deň nás vyhnal dážď.


Okolie mestečka Orihuela má viac sektorov a okolie vyzerá veľmi bohato, knižka od Rockfaxu ale mlčí o väčšine skál. Aj tak je v ňom pestrá ponuka ľahších ciest, celodňových aj krátkych. Vyberáme tie druhé pri dedine Callosa. V tieni je asi 28 °C, na slnku snáď sto. Na nevydržanie. Po lezení sme celkom namäkko, ani jaskyňu sme nepreskúmali.


Sella je pri Alicante najväčšia oblasť a ponúka úplne všetko: celodenný program do 15 dĺžok každej obtiažnosti, jednohubky takisto v celom spektre a môžete sa pri tom vypekať, alebo mrznúť. Po jednej vypečenej jednohubke radšej smerujeme do tieňa. Pared de Rosalía je posiata cestami až po štyri dĺžky. Ale bouldristi sú bouldristi a tí si pochutnali v sektore El Collado na mierne previsnutých, bouldrovo-vytrvalostných perlách. Tŕnistý prístup, ale odporúčam. To 7a v jaskyni sme nedali ani na druhý pokus. Potom prestalo pršať a vedľajšie 7a+ fungovalo na flash.

Zaujímavá je aj pravá strana Wild Side s previsnutými cencúľmi. My sme ich mali mokré a tak sa trochu pookukovalo, popadalo, unavilo a šlo sa na túru. Poprechádzať sa tu naozaj vyplatí, skál je tu viac, než v Höllentali borhákov.


Kemping: Poležali sme na takzvaných Zonas de acampada, niekedy aj voľne. Voda tiekla iba v Selle v potoku, dobrá na svieže umytie, ale nepil by som ju ani filtrovanú.

Literatúra: Sprievodca od RockFaxu je pekný, ale na "nákrese" steny je len pár zvislých čiarok. Po rokoch pribudli cesty, ale nie čiarky, takže sa zorientujete, až keď to všetko preleziete. Chýbajú tu oblasti Ricote (boli sme) a Lorca (počuli sme). Existuje aktuálny španielsky sprievodca po okolí Alicante (videli sme).


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na