HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Detské bicykle sú z olova - 5. november 2014

A ružové nálepky vážia dve kilá kus. Ľahký detský bicykel? Neexistuje! Bol som prekvapený, keď som na stretnutí prenosnou váhou zvážil maličké bicykle Puky s 12" kolesami - desaťkilové monštrá pre trojročný drobizg. Toľko vážia aj celoodpružené horské bicykle pre dospelých, s kotúčovými brzdami. Pravda, za ich cenu by ste vybavili celú triedu.

Keďže som hľadaním bicyklov pre deti strávil veľa času, podelím sa so skúsenosťami. Nie každý bude súhlasiť, ľudia majú rôzne potreby. My jazdíme denne a bývame na kopci. Tlačiť deti hore kopcom sa mi nechce. Na bicykli jazdím preto, že je to pohodlné a rýchle a tak to majú vnímať aj deti. Tie moje plačú, ak do škôlky náhodou musíme ísť autom.

Kde nájdete ľahký detský bicykel? Známi výrobcovia Author, Cube, Merida, Scott, Specialized, Trek a ďalší využívajú popularitu svojich značiek a predávajú lacné bicykle za vysokú cenu. Dobrý nie je žiadny z nich. Kto nepochopil, opakujem: žiadny z uvedených výrobcov nemá v ponuke ani ľahký, ani dobrý detský bicykel. Do výkladu hej, ale pre deti nie. Dobré a ľahké detské bicykle predávajú len firmy, ktoré sa na ne špecializujú.

Šroty majú ešte jeden handicap. Sú neudržiavateľné a neopraviteľné. Nastaviť prehadzovačku alebo brzdy, vymeniť plášť môže byť problém a v servise vám buď ponúknu cenu prevyšujúcu cenu nového bicykla z Tesca, alebo vás rovno pošlú preč.

Čo vadí?

Hlavným problémom je vysoká hmotnosť. Nasledujú brzdové páčky, ktoré sú pre deti priveľké, brzdy ťažko idú, je nemožné ich stlačiť, nebrzdia. Pomocné kolieska, ktoré dieťaťu bránia naučiť sa bicyklovať. Pruženie, vlajočky, odrazky, svetlá, nosiče batožiny, stojany, plechové blatníky a iný šrot. Hlúpa je aj pedálová brzda, ktorou sa zle brzdí a pedále sa nedajú nastaviť do správnej polohy ani pre rozbeh, ani na skok na obrubník. Veľa bicyklov má zlý posed - pedále príliš vysoko, nízke riadidlá, dlhé kľuky. Mnohé bicykle majú pruženie, ktoré nepruží. Niektoré síce majú prehadzovačky, ale pastorky majú veľmi malý rozsah zubov.

Kedy začať učiť deti bicyklovať? Keď dočiahnu na zem a prilba im nepadá z hlavy. Na začiatok je dobré odrážadlo alebo bicykel bez pedálov. Potomka naň stačí posadiť, chvíľu tlačiť a ak prejaví záujem, do večera sa to naučí sám. Ak záujem neprejaví, opakujeme o týždeň. Na prvý bicykel, zrejme to bude 12", sa opäť presadá v momente, keď dieťa dočiahne na zem. Na ďalšiu veľkosť, 14" alebo 16", podľa rovnakého pravidla, čo najskôr. Väčšie bicykle oveľa lepšie rolujú, majú dlhšie prevody a dá sa s nimi vidieť kus sveta. Na tých malých deti šliapu ako šijací stroj a aj tak sa nehýbu z miesta. Na 16" stroji sme zostali dlhšie (Orbea Grow 1, od 3,5 roka).

Koľko tá sranda stojí?

Polovicu toho, čo váš iPhone. Ako dlho vydrží? V lepšom prípade rok. Moja dcéra za prvý rok vystriedala tri bicykle, začala však neskoro na veľmi malom stroji. Výhodou lepších bicyklov je, že na burze sa ľudia o ne pobijú a predáte ich s malou stratou. Príklad - Islabike Beinn 20 small, nový 380 EUR plus poštovné, kúpili sme za 300 EUR (za tak nízku cenu som za štvrť roka iný nevidel, aj tak mizli do 24 h). Ako pozerám na bazos.sk, tak na šrotoch prerobíte stovku-dve, lebo použité nikto nechce. Bicykel, aj ťažký, vydrží dlho, dlhšie než auto, a pri druhom-treťom predaji šikovný údržbár aj zarobí. Ja však nie som ani šikovný, ani údržbár, zrejme prerobím. Mimochodom, na bazos.sk je 780 šrotov pre deti, na willhaben.at je ich 2800. Ak kúpite veľmi lacno, asi prerobíte menej, no zrejme ich nikto nechce. Jazdiť lacné jazdené bicykle môže byť zaujímavá alternatíva pre najnižší rozpočet a ochotu bastliť. Ja tak jazdím dospelácke bicykle a deti (zatiaľ) do škôlky.

Cena je relatívna. Keď takzvané lepšie bicykle pre deti porovnáme s ponukou toho lepšieho, na čom jazdia dospelí, tak je to veľký rozdiel. Najdrahšie detské bicykle stoja toľko, čo najlacnejšie kolesá pre dospelých. Všetky komponenty sú spodok ponuky SRAM. Výhodou je, že ak sa vám nepáči predstavec, kazeta, riadidlá, alebo grip shift, dajú sa ľahko vymeniť. Potrebujete zmeniť výšku sedla alebo doladiť brzdy počas túry? Tak ako na vašom bicykli - rýchloupínaky a imbus č. 5. Tieto bicykle totiž používajú štandardné komponenty horských bicyklov.
Kombinovaná túra. Nie ľad-skala, ale odrážadlo-sedačka.
Lucia 4,5 roka, Vösendorf, 12 km.
Viac detí prejde viac kilometrov za viac hodín.
Lucia 5 rokov, Thermenradweg, 28 km.

Čo trh ponúka

Všetko - od asi 100 EUR za bicykel na jedno použitie. Ani deti nie sú blbé a tak nájdete inzeráty ako: "nový, v perfektnom stave, raz jazdený". Nikto by na taký nesadol dvakrát. Trh ale neponúka informácie: väčšina výrobcov, hlavne tí horší (Author, Merida, Specialized, Trek - opakujem sa) vôbec neuvádza základné údaje o bicykli: hmotnosť a často ani rozmery.

Máme november 2014 a toto je aktuálna situácia na trhu, v poradí, ako by som nakupoval. Teda nie podľa kvality ani ceny, ale podľa ich pomeru:

Ďalšie populárne značky nedávajú zmysel: Kokua - ťažšie a drahšie zároveň. Author, Dema, Merida, Puky - ťažké, príšerné komponenty, napríklad také predstavce sa už 10 rokov nepredávajú.

Orientačné ceny v Rakúsku a na Slovensku v októbri 2015 - cez Internet, bez poštovného (od najťažších po najľahšie). Pre porovnanie som zaradil horšie (Puky) aj lepšie bicykle.
16" kolesáZnačka a modelHmotnosťCena EURPoznámka
Puky Z610,5 kg (overená)170Hmotnosť na webe Puky je nesprávna o 0,6 kg, alebo som vážil starší, rovnako vyzerajúci model. Mimochodom, menší Z2 váži rovnako, údaj na webe sa líši o 2 kg.
Scott Contessa 1610,2 kg (overená)180nekvalitné brzdy
Dema Drobec 169,2 kg (neoverená)170
Cube Kid 1608,8 kg (overená)200
Orbea Grow 18,5 kg (overená)260rýchly prevod, pozri výhrady hore
Specialized Hotrock 168,2 kg (overená)200nekvalitné brzdy
Islabikes Cnoc 167,5 kg (overená)280s blatníkmi, starší model - nový je ľahší
Frogbikes Frog 436,7 kg (neoverená)240
KUbikes 16 BASIC6,1 kg (overená)330
20" kolesá
Puky Skyride 20-312,8 kg (neoverená)3303x prehadzovačka v náboji
Dema Vega 20 SF12,4 kg (neoverená)190malý rozsah prevodov (14-28 zubov)
Specialized Hotrock 2012,2 kg (overená)340malý rozsah prevodov (14-28 zubov), pruženie nefunguje
Cube Kid 200 Team Race10,5 kg (neoverená)260malý rozsah prevodov (14-28 zubov)
Superior Team 20 20149,1 kg (neoverená)300malý rozsah prevodov (14-28 zubov)
Merida Dakar 620 Race9 kg (neoverená)390
Frogbikes Frog 528,75 kg (neoverená)350pozitívum: prehadzovanie páčkami - jediný na trhu
MTB Hot Pepper 20"8,4 kg (neoverená)400
KUbikes 20 BASIC-87,7 kg (neoverená)400
Islabikes Beinn 20 small7,5 kg (overená)380bez stojana, odraziek, cena je v 9/2015 kvôli kurzu vyššia
24" kolesá
Superior XC 24 Racer12,5 kg (neoverená)290
Sprinter Core Nipper 24 201410,5 kg (neoverená)2503x 6 prevodov
Merida Matts J24 Race10,8 kg (overená)315výrobca klame o 0,7 kg
Author Ultrasonic 201510,0 kg (overená)500
Islabikes Beinn 248,82 kg (neoverená)550
KUbikes 24S BASIC-88,65 kg (neoverená)500
Federleicht MTB 246,7 kg (neoverená)2280

Hmotnosť: overená znamená, že bicykel som zvážil sám, našiel som na fóre alebo v teste. Je možné, že mám informácie pre starší model, novší môže byť lepší alebo horší. Ak náhodou výrobca prezrádza hmotnosť, je neoverená, lebo väčšinou klamú - nielen pri detských bicykloch.

Federleicht je ekvivalent dospeláckej vyššej strednej triedy, ale aj ten má napríklad "len" Shimano XT komponenty. Kazeta a prehadzovačka XTR stojí trojnásobok. Federleicht robí aj menšie bicykle, ale od veľkosti 24" začína byť veľmi zaujímavý: nič podobne ľahké na trhu nie je, ani za výrazne vyššie sumy.

Ako vidno, najobľúbenejší Puky je väčšinou najhorší nielen hmotnosťou, ale aj cenou (za toľko peňazí horšie už nekúpite). Existujú ale aj horšie bicykle - v Lidli alebo v Decathlone.

Wheeler 16, Lucia 5 rokov.
Thermenradweg 28 km.

Ako vyberať?

Odrážadlá. Na hmotnosti nezáleží, skoro všetky vážia asi 4 kg. Bubnová brzda na ňom bola veľkou výhodou. Dcéra sa ju používať nenaučila, syn veľmi rýchlo. Nekvalitné V-brzdy majú pre trojročných príliš nízku účinnosť, jednoducho ich nestlačia. Ale brzda je nutná, syna nebolo možné dobehnúť.

Prvý bicykel: väčšinou má 12- alebo 14-palcové kolesá. Na hmotnosti nezáleží, lebo veľké túry s ním aj tak neurobíte. Hlavne musia dobre fungovať brzdy a nech ide ľahko. O pol roka prejdete na 16" kolesá a to už je iné.

16" bicykel má mať dve ručné brzdy a žiadnu nožnú. Orientácia podľa vyššie uvedenej tabuľky, výber v zozname výrobcov podľa rozpočtu.

20" bicykle majú prehadzovačku. S tou vám dobre naladené dieťa ujde kdekoľvek, na rovine či v kopci. Možno sem doplním niečo o ľahkých bicykloch pre frustrovaných dospelých.

Námietka: Vyššie spomínané obludy majú blatníky, svetlá, nosiče, stojany, vlajočky. Správne. Sada 20" blatníkov stála 15 EUR, váži 400 g aj s obalom, svetlá Smart ďalších 20 EUR a vážia 140 g. Nosič netreba, ruksak celkom dobre drží na chrbte, fľaša v držiaku (5 EUR, 60 g). Držiak na fľaše na obludy namontovať nemožno. Stojan netreba, lebo dieťa bicykel vládze zdvihnúť. Vlajočku zahoďte.

Skúsenosti

Wheeler 16, 9,5 kg, nájdený pri smetiaku. Unikát - tri brzdy: dve ručné, jedna pedálová. Spolu s jeho menším smetiakovým bratom neznámej značky, 7,5 kg, jazdí denne do škôlky. Nezamykáme ich. Nemožno nainštalovať blatníky, akonáhle sa pokazí počasie, pôjdu z domu.

Orbea Grow 1 - hmotnosť 8.5 kg, pomerne lacný. Unikát - veľké rozpätie nastavenia podla výšky jazdca: dĺžka rámu aj výška predstavca. Aj tak je však pridlhý a predstavec lepší v hornej polohe. Rýchly prevod je vhodný na dlhšie rovinaté túry, dcéra udržiava 15 km/h. Držiak na fľašu. Zadná brzda ide prekvapivo ťažko - to sa mi nepodarilo opraviť, vpredu to vyriešila mäkšia gumička. Bicykel je veľmi nízky a vhodný od asi troch rokov. Celkovo však neodporúčam.

Islabike Cnoc 16. Diskutovať možno o cene a či je ešte veľký alebo už malý, ale o ničom inom. Je perfektný. Starší model, ktorý máme my, je ťažší, nový od 2014 je s hmotnosťou 6,1 kg opäť na vrchole.

Islabike Beinn 20 - jazdí dcéra od výšky 110 cm. Jediná výtka je grip shift, ktorý ide ťažko - vymenil som za trigger (16 EUR). Inak je perfektný - ľahký, normálny rám, rýchloupínaky na sedlo a kolesá. Keď sa v rokoch 2013-2014 do EU nedovážali, použité sa úspešne predávali za cenu nových.
Islabike Beinn 20 small a Lucia 5,5 roka. Viedeň - Donauinsel, 15 km Orbea Grow 1 a Filip, 3,5 roka. Viedeň - Donauinsel, 15 km

A čo ďalej? Aj ľahký bicykel môže jazdiť ťažko a naopak. Nevyhnete sa získaniu pár zručností, ako nastaviť brzdy, prehadzovačku, vymeniť reťaz. Roky som bol technickým analfabetom, ale keď sa brat, pretekár, odsťahoval, prišiel čas otvoriť šlabikár. Našťastie všetko nájdete na webe - návody, fotky, videá a je ich toľko, že si môžete vybrať aj farbu bicykla a jazyk, v ktorom sa opravuje. Takmer všetky práce na bicykli trvajú menej, než cesta do servisu. Ak budete servisovať sami, potrebujete stojan a sadu náradia na opravu bicyklov. Majú ich v Decathlone, Hoferi, Lidli, ale nájdete ich aj inde.

Stránka o detských bicykloch: kinderfahrradfinder.de (po nemecky). Medzičasom existuje stránka, kde nájdete asi všetko dobré, čo je v Európe možné kúpiť. Veľmi dobrý zoznam. Chýba Federleicht, ale to väčšinu z nás asi trápiť nebude.

Aktualizované 17. júla 2017.


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na