HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Schneeberg - posledný alpský mohykán

Schneeberg je krásny, nápadný kopec, ktorý dominuje širokému okoliu ako dôstojný záver Álp. Najbližšie podobné produkty alpínskeho vrásnenia smerom na východ možno nájsť až v Tatrách. Okolité kopce prevyšuje o viac než pol kilometra. Ako jednodňovú túru ho majú v dosahu asi dva milióny ľudí a tak sa tu niekto motá v každom počasí. Či je dobré nohy drať, vidno na webkamerách.

Schneeberg je od svojich západných, podobne vysokých susedov oddelený hlbokým Höllentalom. Z tejto strany ponúka prevýšenie 1500m a všetky predstaviteľné krajinné útvary. Zostup sa ale riadne vlečie.

Najkratší a najkrajší výstup je zo severovýchodu z panvy mestečka Puchberg. Fadensteig je tienistá skalná trasa s troškou škriabania sa a mierne exponovanými miestami. V lete aj v zime je parkovisko pri lanovke v Losenheime plné.

Okrem štandardných trás je možné pozrieť si niektoré skôr lezecké údolia, napríklad Stadelwandgraben, alebo rôzne náročné, prevažne značené pekné hrebene na severe - Nandlgrat, Novembergrat, a pestrá ponuka neznačených, zabudnutých a niekedy ohyzdných smerov, napríklad Schneidergraben bez snehu.


Fadensteig 1. 11. 2009


Schneeberg Weichtalklamm 9. 7. 2017

Deti neskoro vstali, sú unavené, ale niečo by sme podnikli. Nič netušiacej rodine navrhujem peknú roklinu s rebríkmi Weichtalklamm. Deti to tak baví, že asi 800m prevýšenia na Kienthalerhütte vybiehajú bez problémov. Nevadí im ani dážď. Keby prišiel skôr, dalo by sa schovať pod previsy, neskôr by sme už boli na chate. Zostup je možný cez jednoduchý chodník Ferdinand-Mayr-Weg, ale deti chcú zostupovať po rebríkoch. Ideme teda znova cez roklinu. Pre šesť až osemročné deti menšieho dosahu sú dve miesta trochu ďaleko, ale spoločnými silami to zvládame.

Na chate Kienthalerhütte sa dá spať, jedlo okrem polievky si však musíte priniesť. Vody je tu málo, prameň je asi 15 minút pod chatou. Ak sa nebojíte výšok, vylezte si po ferrate na vežičku Turmstein. Výhľad je oveľa lepší, než dole, pretože tam kvôli stromom nevidno nič.

Ak sa vám podarí presvedčiť rodinu, že túra bude lepšia bez vás, tak na začiatku doliny sú naozaj pekné tienisté skaly na lezenie, najmä Bachalan a Skiwandl. Roklina má studenú, hoci trochu vlhkú, klímu, ideálna je v lete.


Alter Nandlgrat 14. 10. 2017

Začínajú mi dochádzať nápady, kam by som deti ešte vyhnal. Tento rok zvládli všetko - viacdĺžkové lezenie aj viacchatový trek. Na Schneebergu našťastie ešte neboli. Našiel som novú trasu, ktorú som ešte nepoznal, starý Nandlgrat. Odvtedy viem, že rodina neznačené dobrodružstvo v strmom lese nemusí oceniť. Horná polovica je ale pekná, na konci aj trochu strmá v trávach a skalkách, kým sa napojí na značku oficiálneho Nandlgratu.

Deti nemali dosť a z chaty Fischerhütte chceli prebehnúť aj na vrchol Klosterwappen. Ale neboli sme najrýchlejší a nechali sme si ho na budúce návštevy, aby sme nemuseli bivakovať.


Schneidergraben a Novembergrat 25. 10. 2009

A ako to vlastne bolo s tým Schneidergrabenom? Podľa sprievodcu zo sedemdesiatych rokov sme nenašli uličku v kosodrevine, ktorá vedie ku hrebeňu a podľa mňa je už dávno zarastená. Takže bagrujeme cez sutinu, chvíľu sa motáme v postranných skalách a po návšteve vrcholu Novembergrat zliezame. Je prerúbaný až po križujúci Grafensteig. A potom ešte nekonečná spodná polovica sutí.


Fadensteig 15. a 22. 2. 2003

Je neuveriteľné, ako veľmi sa v zime menia podmienky už aj po týždni. Prvý raz, 15. februára, bol Fadensteig pokrytý ľadom a fúkal strašný mrazivý vietor. Kto si poctivo nešúchal nos, tomu z neho zliezla koža a omrzlinky sa našli aj na končekoch prstov. O týždeň neskôr to bola prechádzka bez mačiek pri krásnom počasí. Na naše prekvapenie sa na kopci motalo asi toľko lyžiarov ako minule, hoci pri tomto počasí by som čakal viac.

Štartovali sme z parkoviska pri vleku v Losenheime za Puchbergom vo výške 821m, oba výstupy viedli cez Fadensteig. Cesta trochu skalnatá, ale s mačkami a cepínom bez problémov. Prvý raz sme zostúpili cez Schauerstein na západnej strane a kopec obišli zo severozápadu, druhý zostup bol kvôli dobrým snehovým podmienkam výhodnejší opäť cez Fadensteig. Čas výstupu asi 3 h.


Schneeberg 12. 12. 2004

Zostava: Katka, Robo, Jaro, ja

Dlhotrvajúca inverzia nám uštedrila skvelý výhľad a sneh iba v kozmeticky významnom množstve. Dobrá príležitosť vyrovnať dlhy spred takmer dvoch rokov. V doline -6, hore okolo 10 stupňov. Šli sme ako zvyčajne cez Fadensteig. Najzábavnejšie bolo lezenie po štyroch po zamrznutom chodníku v lese.

Panoráma je sčasti popísaná, je to strašná práca, a tak len dodávam: medzi Packalpe a Schneealpe je Hochreichart (Niedere Tauern) a napravo od Gesäuse Totes Gebirge. Medzi Hochtorom a Buchsteinom trčia kúsky Dachsteinu, napríklad ostrý Koppenkarstein 2865m (165 km).

Linky


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na