HOME | Moje túry - MY PEAKS | Novinky sú v RSS: Zillertal, Arco, Hohe Wand, Čo liezť na PeilsteineRSS RSS

Mürztaler a Mürzsteger Alpen

Sem zaradím menšie, no hlavne v čase vysokej snehovej pokrývky zaujímavé kopce v Mürztali. V hornej časti pri prameňoch rieky Mürz je vždy najviac snehu a zjazdy sú pekné. Krajina je málo civilizovaná, cesta lemovaná skalnými stenami. Nazývajú to tu Steirisches Sibirien. Fotky určite budú ponuré, lebo sem chodím hlavne vtedy, keď je škaredo.


Göller 9. 2. 2008

Ideálny kopec zjazdný na všetky strany. Ľahko dostupný a nenáročný - parkoviská sú preplnené veľmi rýchlo. Zaujímavosť - Eisgrube je pekný zjazd na firne. Kazdý rok, keď sa prvý raz oteplí, celý kotol vypadne.

Dnes bolo krásne chladné počasie, všade prašan. Výstup na slnku od sedla Lahnsattel. Z vrcholu si dávam zjazd na sever cez Hühnerkralle. Hore tvrdo, nižšie pár centimetrov prachu a ľudoprázdno. Perfektné. Na mačkách stúpam späť a lyžujem okrajom Eisgrube opäť na juh už v ťažšom snehu.


Kleiner Königskogel 17. 2. 2008

Hotová stopa je výhodou, neznalý sa zle zorientuje. Je to však populárna túra. Od cesty najskôr kus cestou v doline, potom doľava strmo lesom na ďalšiu cestu a cez ďalší, postupne rednúci les k vrcholu vpravo. Vľavo je Großer Königskogel, ktorý je väčšinou vyfúkaný a nechodí sa.

Naša výprava zažila tvrdú škrupinu v prvom, strmom lese. Zjazd mohol byť subjektívne nebezpečný, zostúpili sme po hornej lesnej ceste. Ale to, čo lákavo klesá, za rohom zase stúpa a vinie sa do susednej doliny. Opačný smer by bol správny. Nachodili sme 7 km a skončili 3 km od auta, našťastie sme úspešne stopli vysmiatych poľovníkov.


Blahstein 7. 2. 2015

Blahstein a susedná Lachalpe patrí do západnej časti Schneealpe, je na konci hrebeňa, ktorý začína pri Schönhalterecku. Napriek tomu ho zaraďujem medzi Mürzsteger Alpen, lebo je to typický zalesnený hrb, ktorý sa oplatí navštíviť hlavne v zime. Juhovýchodné svahy poskytujú dostatok lúk, priesekov a mierne zalesnených plôch, dostatočne strmých. To všetko bez nudných lesných ciest. Možností je toľko, že sa pravdepodobne stratíte, pretože zjazd smeruje výrazne na západ od stopy. My sme sa od Falkensteinalm bez pásov, mierne stúpajúcim traverzom, dostali späť ku autu. Zhora je napriek stromom pekný výhľad na strmšie zjazdy v západných stenách Schneealpe.


Brachkogel 27. 1. 2018

Niederalpl je menšie, ale pekné lyžiarske stredisko. Je tu dostatok možností pre lyžiarov aj na skialpy. Brachkogel je veľmi milá túra pre deti, ak svieti slnko a máte pevné nervy. To bol náš prípad. Začiatok je po zjazdovkách, našťastie naše potomstvo neprejavilo záujem o vleky. Krátke klesanie absolvovali na bruchu ako tulene. Stále sa niekde hádzali a vŕtali v snehu, hľadali čo najprudšie svahy a šmýkačky. Asi by potrebovali mačky. My dospelí vždy päť minúť kráčame a desať čakáme. Z vrcholu je pekný výhľad na Veitsch, inak všetko zakrýva les. Zjazd je veľmi mierny, nasleduje obed na slnečnej terase chaty Weißalm. Krátke protistúpanie a potom dlhý zjazd po lesnej ceste a zjazdovke. Všetci sme spokojní a trochu opálení.


Tonion 28. 1. 2018

Zvyšok rodiny sa vláči vlekmi, ja skúmam zvlnený kras Tonion. Hlavne nespadnúť do nejakej diery. Zblízka som videl dve. Tonion je z Niederalplu zjazdovo nezaujímavá, ale pekná vyhliadková túra. Divá severná strana Veitsch a Hochschwabu kontrastuje s miernymi snehovými pláňami Tonion a okolia. Dobre vidno aj Gesäuse, Ötscher je ako na dlani.

Na veľkých lúkach Herrenboden silnie vietor. V krátkych rukávoch zrýchľujem a obliekam sa až pri sedle Hochschnäbeltörl (v preklade vysoké zobáky?). Nechal som sa zlákať hrebienkom vpravo, obzerám hrby aj naozajstné kopce a vidím celkom zaujímavý, strmý zjazd na severovýchod. Ale toľko času nemám a som sám. Tak ťapkám ďalej, spúšťam sa na pásoch, zase ťapkám, spúšťam sa, ťap-ťap a som na vrchole. Výhľad, kŕmenie, vietor mi odvial krabicu od jedla. Šprint do muldy za ňou. Cestou späť po krátkom zjazde vyzúvam lyže a znova lyžujem - v lese je fajn prašan. Pod Hochschnäbeltörl znova nahadzujem pásy a stúpam na Schneekogel. Tam fúka, svištím teda ďalej. Ďalej nefúka, pásy zhadzujem a z hrbu južne od Schneekogel je pekný zjazd. Potom dopaličkovať na Ochsenboden a opäť pásy. Stúpam na Weißalm, kde sme boli včera a mám dosť. Spúšťam sa dolu po zjazdovke na Sohlenalm a dúfam, že ma vlekár vezme nahor aj bez lístka. Vzal.

Literatúra