Donnerwand, Hohes Waxeneck, 8. 12. 2005

Opäť pekné počasie a predvčerajšie výdatné sneženie sľubuje perfektné podmienky. Všetci kamoši majú viac alebo menej dobré výhovorky, vyrážam teda sám. Vraciam sa na miesto, z ktorého som nedávno dal pokus o Schneealpe cez Kleinbodengraben, nechutnú husto zarastenú nezjazdnú dolinu. Nikde nikoho, vyzerá to na osamelý deň. Tentoraz viem presne, kam a kadiaľ ísť.

Viem to naozaj presne? Dve hodiny sa borím v strmom hlbokom prašane a robím stopu tam, kde bola minule, až počujem hlasy sprava. Nachádzam tam peknú prechodenú diaľnicu, na ktorej sa moje tempo hravo zdvojnásobí. Celý čas som šiel sto metrov vedľa nej. Takže možností je viac, len treba pohľadať už pri parkovisku.

Na vrchole Hohes Waxeneck sa pridávam ku skupinke dôchodcov vo veku 52 až 62, ktorým ledva stíham. (Neskôr sa ukázalo, že jeden z nich sa pripravuje na Gasherbrum, ale všetci sú dobrí, najmä pri zjazde.) S nimi, vlastne za nimi, si trúfam pustiť sa na druhej strane dolu - sám by som pri lavínovej trojke nešiel - a vystúpať hore na Donnerwand. Stále sa pohybujeme v širokej otvorenej krajine s krásnym výhľadom, ktorý nie je naštrbený civilizáciou. Po hrebeni Donnerwand asi 200m späť a dolu vedie veľmi pekný severný žľab (fotky), najskôr voľne, potom cez les, pri rúbanisku doľava k chate. Odtiaľ stúpame späť na Waxeneck a z neho najskôr riedkym lesom a potom nevýrazným žľabom vľavo až k parkovisku. Sneh je dokonalý, kamene, žiaľ, sem-tam cítiť, ale zážitok stojí za to. Domáci sa vyznajú, s variantami sme nastúpali pozoruhodných 1460m.

Výstup: Do lesa južne nie hneď z parkoviska (na konci údolia Kalte Mürz), ale ešte asi 200m po lesnej ceste, potom viac-menej priamo nahor. Keď les redne, mierne doľava na hrebeň a vrchol. Z neho zjazd priamo na juh do sedla Taborsattel, výstup doľava (JV) po hrebeni na vrchol Donnerwand.

Zjazd: Asi 350m späť po hrebeni Donnerwand, vpravo je široký, nevýrazný žľab (30°), ktorý vedie až po veľké rúbanisko s chatkou. Od nej výstup na západ do sedla a z neho na Hohes Waxeneck. Z neho posledný zjazd po hrebeni na SZ a cez riedky les buď po trase výstupu, alebo žliabkami a priesekmi 100-200m ďalej západne dolu.

Alternatívny zjazd, strmší, len pri stabilných podmienkach: Z vrcholu nie späť ale ďalej svahom na SV (doľava). Svah sa zužuje do strmého žľabu, nasleduje skalný prah a mierny les až po cestu. Po nej západne (doľava) k autu.

Literatúra


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na