Adršpach, Teplice a Ostaš: august 2011

Najlepšie lezenie v Čechách, jedinečná príroda, zážitky na celý život, ktorý môže skončiť už pätnásť metrov pod prvým istením. Fámy sú to len čiastočne, pocity zostali zmiešané. Zážitok to bol v každom prípade.

Hneď prvý deň sme navštívili Adršpach s jeho neuveriteľnými vežami a ešte neuveriteľnejšími špárovými cestami. Vždy, keď som pozeral niečo nemožné, čo sa určite nedá liezť, nakoniec som niekde vysoko zbadal hrdzavé kruhy. Po dlhej ceste cez celý vidiek, koľko ho stredná Európa ponúka, sme si len trochu zabouldrovali. Hneď sa ukázala ďalšia vlastnosť tejto oblasti: tunajší pieskovec sa skôr vymrví, než vyleští a stúpanie na trenie je ruleta.

Veže v Adršpachu boli jasné, tam sme sa už nevrátili. Máme rodiny, deti, atď. :-) Nasledoval Křížový vrch a tam to celkom šlo. Tiež veže, ale skôr nám známe chyty. Vlado poťahal pár krásnych ciest, najpôsobivejšia Dařbuján a Pandrhola. Po našom asi 7-, nejasná línia, málo istení. Spotil som sa už pri istení a vybál aj na druhom konci. Ďalšou miestnou špecialitou je zlaňovanie. Spravidla do slizkého machového komína a na opačnú stranu veže. Nasleduje túra strmým lesom v lezkách. Každá cesta je skôr taká malá expedícia, cestu je vhodné si pred nalezením dobre napozerať, lebo istení je na orientáciu málo. Hm, na to, aby som nacvičoval šestky s horným istením, chuť nemám. Trochu vzruchu som si užil pri ťahaní v neznámej ceste, ktorá - vzhľadom na špáru a ťažko odhadnuteľné chyty - mohla byť čokoľvek od štyri po sedem. Nakoniec to bola pohodová päťka.

Ak si človek chce zaliezť, boulderingom sa nedá nič pokaziť. Šli sme na Ostaš. Ak neberieme do úvahy hodinovú zachádzku a zliezanie (s detskými kočiarmi) k oblasti zhora, tak sa to vydarilo najviac. Škoda, že odvčera mám horúčku a tak šlo len pár ľahkých vecí. (Nikdy nedojedajte chlieb po potomstve. O dve hodiny môže byť choré dieťa a na druhý deň vy.) Posledný deň sme strávili na Svatební věži opäť na Křížovom vrchu. Škoda tej choroby, na bouldroch aj vežiach by sa, keď človek opatrne vyberá, dalo vyblázniť.


HOME - Späť na hlavnú stránkuMartin Černička <dedo @ terminus.sk>
Reklamu mi posielajte na